Valletta – zabytki i uliczki, które warto odwiedzić

Valletta – stolica Malty – to miasto, które zachwyca swoim urokiem i zabytkami. Warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie tej okazałej atrakcji, aby zobaczyć na własne oczy jej piękno i bogatą historię. W artykule przedstawimy Państwu cenne informacje praktyczne oraz najważniejsze zabytki i atrakcje, które warto zobaczyć w stolicy Malty.

Informacje praktyczne o Valletcie

Noclegi w Valletcie

Valletta nie jest dużym miastem, dlatego nie jest trudno znaleźć nocleg dla zwiedzających. Warto jednak pamiętać, że oferta hotelowa jest ograniczona, dlatego warto poszukać noclegu w pobliskiej miejscowości – takiej jak np. Sliema. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale też zobaczyć inne ciekawe miejsca w pobliżu Valletty.

Maltańska kuchnia

Podczas pobytu w Valletcie warto spróbować tradycyjnej maltańskiej kuchni. Japońska sushi, włoska pizza czy francuski bagietka to dobry wybór, ale prawdziwe smaki wyspy odkryć można w tawernach i knajpkach, gdzie można zamówić np. fenkata (potrawka z królika) lub pastizz – małą, smażoną przekąskę zawierającą fety serowe lub zielone groszki.

Zwiedzanie Valletty – co warto zobaczyć

Pałac Wielkiego Mistrza

Pałac Wielkiego Mistrza – rezydencja władców Zakonu Maltańskiego – to jeden z najważniejszych zabytków Valletty. Znajdują się tam m.in. apartamenty, kaplica, oranżeria, ogrody i piękne sale. Warto tu przyjechać, zwłaszcza że po remoncie pałac został udostępniony do zwiedzania.

Barrakka Gardens

Dolne ogrody Barrakka to piękne miejsce w centrum Valletty, z którego można podziwiać panoramę miasta, portu oraz Grand Harbour. Zachęcamy do odwiedzenia tarasu Belle Vista, skąd rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Valletty.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela

Konkatedra św. Jana Chrzciciela to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć w Valletcie. Wewnątrz znajduje się m.in. słynne płótno Caravaggia – Złożenie do grobu Chrystusa oraz bogato zdobione sklepienia i posadzki. Konkatedrę zbudowano w miejscu, gdzie Jean Parisot de la Valette – założyciel miasta – ufundował szpital i kościół dla państwa Joannitów.

Zabytki Valletty

Zbrojownia i arsenał Ordnungu

Zbrojownia i arsenał Ordnungu to zabytkowy budynek, w którym znajdują się oryginalne elementy uzbrojenia i zbroi rycerzy zakonnych. Obecnie mieści się tam Maltańskie Muzeum Wojskowe. Podczas pobytu warto obejrzeć też budynek arsenału – monument, który upamiętnia wielki incydent z czasów II wojny światowej.

Fontanna Trytona

Fontanna Trytona jest jednym z najpiękniejszych zabytków Valletty. Znajduje się na rynku St. George’s Square i przedstawia Trytona trzymającego trójzęb. Warto zwrócić uwagę na szczegóły rzeźby – kask rycerza z wkomponowanym herbem Zakonu Maltańskiego czy ornamenty wokół całości.

Siege Bell War Memorial

Monument upamiętniający wielkie oblężenie Malty to kolejna atrakcja turystyczna, która warto zobaczyć. Podczas zwiedzania obiektu można zobaczyć m.in. dzwon, który sygnalizował początek ataków, mapy i modele związane z oblężeniem oraz aktualne zbiory Muzeum Wojskowego.

Casa Rocca Piccola i Muzeum pod Gołym Niebem

Casa Rocca Piccola

Casa Rocca Piccola to prywatny pałac, w którym można poznać życie arystokracji maltańskiej. W środku użytkowanego przez rodzinę de Piro budynku znajdują się salony, kuchnie, sypialnie i pomieszczenia służące do przechowywania dzieł sztuki. Oglądać można między innymi kolekcje historycznych mebli, garnków, fajansów i porcelany.

Muzeum pod Gołym Niebem

Valletta nazywana jest muzeum pod gołym niebem ze względu na swoją bogatą historię i zabytki. Warto rozpocząć zwiedzanie miasta od City Gate i Spaceru Republice Street – zielonej ulicy, pełnej kawiarni, restauracji i sklepów. Następnie warto skierować się w stronę Barrakka Gardens, aby podziwiać panoramę miasta. Tam znajduje się też ładna kamienica Casa Rocca Piccola, a w pobliżu muzeum pod gołym niebem, w którym można zapoznać się z kulturą i historią Malty.

Lascaris War Rooms

Siedziba Joannitów

Lascaris War Rooms to podziemna siedziba Joannitów, która powstała podczas II wojny światowej. Bunkier służył jako centrum dowodzenia sił brytyjskich, które stacjonowały na Malcie. Ze względu na swoje znaczenie stacjonujący tam żołnierze musieli ukrywać się przed atakami wroga. Dziś w bunkrze znajduje się muzeum poświęcone Malcie podczas II wojny światowej.

Bunkier

Bunkier to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć podczas pobytu w Valletcie. To miejsce, które z pewnością zainteresuje zwiedzających fascynującą historią Malty. Podczas wizyty warto zwrócić uwagę na technologię, wykorzystywaną do prowadzenia działań wojennych oraz na artylerię, która miała olbrzymie znaczenie w czasie oblężenia Malty.

Możesz również cieszyć się: