Porto to urokliwe miasto w północnej części Portugalii, które przyciąga turystów z całego świata. Turystyka jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta, dlatego serdecznie polecamy zwiedzanie miasta i jego najciekawszych atrakcji. W naszym przewodniku przedstawiamy najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć podczas pobytu w Porto.

Atrakcje Porto

Zwiedzać Porto – najlepsze atrakcje

Jednym z najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w Porto, jest oczywiście Ribeira. To dzielnica położona nad rzeką Douro, która zachwyca swoją mediewalną architekturą i atmosferą. Spacer wzdłuż rzeki to obowiązkowy punkt każdego pobytu w Porto. Z Ribeiry warto też wskoczyć na tramwaj i przejechać nim przez przełom rzeki, który oferuje niezapomniane widoki na miasto i rzekę. Większość atrakcji turystycznych to miejsca, które znajdują się nieopodal Ribeiry. Warto tutaj zwrócić uwagę na malownicze kamieniczki i urocze uliczki, oraz kawiarnie i restauracje, gdzie można spróbować tradycyjnej kuchni portugalskiej.

Zobaczyć i spróbować – wina porto

Porto jest związane ze słynnym winem porto, które powstaje w okolicach miasta. Wina porto są bardzo aromatyczne i smaczne, dlatego warto spróbować ich w jednej z piwnic, które znajdują się w Vila Nova de Gaia – mieście położonym naprzeciwko Ribeiry. W wielu piwnicach organizowane są degustacje, podczas których można spróbować różnych gatunków porto i dowiedzieć się o nich interesujących informacji. Zwiedzanie piwnic to ciekawa i niepowtarzalna atrakcja, którą warto przeżyć będąc w Porto.

Rzeka Douro – główna atrakcja Porto

Rzeka Douro jest główną atrakcją Porto. To właśnie ona nadaje temu miejscu niepowtarzalnego uroku i klimatu. Warto przepłynąć ją statkiem i podziwiać z bliska wspaniałe krajobrazy okolic miasta. Rejsy organizowane są zarówno w dzień jak i w nocy, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas rejsu warto posmakować tradycyjnej kuchni portugalskiej, a także zobaczyć piękne winnice, które rosną na stromych stokach przez rzeką.

Ciekawe miejsca – warto zobaczyć w Porto

Vila Nova de Gaia – miasto położone naprzeciwko Ribeiry

Vila Nova de Gaia to miasteczko położone naprzeciwko Ribeiry, które jest znane z piwnic z winem porto. To właśnie tam znajduje się większość piwnic, które warto odwiedzić, a po drodze można podziwiać wspaniałe widoki na rzekę, miasto i winnice. Vila Nova de Gaia to także idealne miejsce, gdzie można spróbować tradycyjnych potraw portugalskich i zrobić zakupy w typowych sklepach z rękodziełem. Nie zapomnijcie również zrobić zdjęć pięknym krajobrazom, które tam się rozciągają.

Most Luiz I – kultowy punkt Porto

Most Luiz I to kultowy punkt Porto, który warto zobaczyć podczas spaceru wzdłuż rzeki Douro. Most ten został zaprojektowany przez Théophile Seyrig, przyjaciela G. Eiffela, i jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł architektonicznych w Porto. Most Luiz I połączył dzielnice Porto i Vila Nova de Gaia i stał się przypadkowo punktem widokowym. Z mostu roztacza się wspaniały widok na rzekę i miasto.

Dworek Quinta da Macieirinha – piękny dworek i muzeum w południowej części Porto

Dworek Quinta da Macieirinha to piękny obiekt znajdujący się na południu Porto. Muzeum mieszczące się w tym dworku pozwala na poznanie historii i kultury Portugalii oraz życia codziennego mieszkańców Porto. Z dworku roztacza się piękny widok na rzekę Douro i miasto. Warto zwrócić uwagę na piękne detale architektoniczne i styl barokowy.

Ribeira i São Bento – najpiękniejsze miejsca w Porto

Dworzec kolejowy São Bento – piękne azulejos i aranżacje południowej części Porto

Dworzec kolejowy São Bento to jedna z najpiękniejszych budowli w Porto. Przyciąga on uwagę pięknymi azulejos – portugalskimi płytkami ceramicznymi, których motywy nawiązują do historii i kultury kraju. Dworzec jest położony na granicy dzielnic União de Freguesias i Ribeira. Warto również zwrócić uwagę na piękne aranżacje południowej części Porto, której wiele budynków ma bardzo interesującą historię.

Katedra Sé – najważniejsza świątynia miasta

Katedra Sé to najważniejsza świątynia w Porto. Została ona zbudowana w XIV wieku w stylu romańskim, a następnie przebudowana w stylu gotyckim. Wnętrze katedry jest bardzo piękne i zdobią je liczne dzieła sztuki. Z katedry roztacza się wspaniały widok na miasto i rzekę Douro.

Livraria Lello – kultowa księgarnia Porto

Livraria Lello to kultowa księgarnia w Porto, która jest bardzo często odwiedzana przez turystów. Znajduje się ona w drewnianym budynku, który jest bardzo bogato zdobiony i został wpisany na listę UNESCO. Księgarnia ma bardzo interesującą historię i oferuje szeroki wybór książek w języku portugalskim oraz anglielskim.

Zwiedzanie Porto – praktyczne wskazówki

Zwiedzenie Douro – w jakie miejsca udać się z tą atrakcją?

Zwiedzanie rzeki Douro to propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć Porto z widokiem na rzekę. W pobliżu miasta znajduje się kilka pięknych miejsc, do których można udać się statkiem. 

Możesz również cieszyć się: